Zawiasy do szkła to specjalny rodzaj okuć do drzwi, wymagający zastosowania innych niż tradycyjne rozwiązań ze względu na charakterystykę tego wrażliwego materiału. Co warto wiedzieć o tego typu okuciach przed ich zakupem?

Zawiasy do szkła pozwalają na bezpieczne osadzenie drzwi szklanych w każdym obiekcie, dzięki czemu mogą być swobodnie otwierane i zamykane. Ponieważ są przeznaczone do wykorzystania z wrażliwym materiałem, dla którego przeciążenia są niebezpieczne, wykorzystują specjalne rozwiązania, dzięki którym drzwi są zabezpieczone przed stłuczeniem się. Mogą być wykorzystywane zarówno w drzwiach wewnętrznych, jak i zewnętrznych – w takich przypadkach ważne jest dostosowanie ich do warunków, w jakich będą na co dzień funkcjonowały, ma to bowiem ogromne znaczenie dla ich trwałości.

Drzwi szklane są stosowane we wnętrzach wszelkiego typu – w domach, mieszkaniach, biurach, restauracjach, sklepach oraz wielu obiektach użyteczności publicznej. Mogą być stosowane zarówno we wnętrzach, jak i jako drzwi wejściowe, bezpośrednio narażone na działanie warunków atmosferycznych. Stosuje się je także często w kabinach prysznicowych, wykonywanych na wymiar. We wszystkich tych przypadkach zawiasy do szkła powinny być dopasowane do panujących w danej przestrzeni warunków, aby mogły najlepiej i najtrwalej służyć. W przypadku zawiasów do szklanych drzwi zewnętrznych oraz kabin prysznicowych wykorzystuje się więc materiały  zabezpieczone przed korozją oraz odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i temperatur.

Rodzaje zawiasów do szkła

Szkło jest specyficznym materiałem, wymagającym zastosowania odpowiednich okuć, aby było zabezpieczone przed pęknięciem. Stosuje się w jego przypadku zawiasy albo dostosowane do nawierconych w nim na wczesnym etapie otworów produkcji, albo mocowane w inny sposób – np. zaciskowe, które można założyć przy jednolitej tafli szkła hartowanego. Stosuje się przy nich specjalne uszczelki oraz odpowiedni zacisk, aby był on odpowiednio rozłożony i nie powodował miejscowych przeciążeń materiału, co mogłoby być groźne dla jego struktury.

Zawiasy do szkła – nowoczesny design

Jeśli chodzi o design zawiasów do szkła, w większości przypadków stawia się na nowoczesny minimalizm – obiekty wykorzystujące szkło są bowiem zazwyczaj utrzymane właśnie w nowoczesnej aranżacji. Z tego względu większość okuć tego typu ma prosty design i neutralną kolorystykę. Można znaleźć klasyczne srebrne i czarne okucia, a także modne modele wykonane w złocie lub bieli. Dzięki temu do każdego wnętrza, czy to mieszkalnego, firmowego czy użytkowego, można dobrać odpowiednie zawiasy do szklanych drzwi, które będą nie tylko estetycznie dopasowane, ale i w pełni funkcjonalne i wytrzymałe.