Wycinanki łowickie to jedne z najpiękniejszych polskich wycinanek. Charakteryzują się niezwykła barwnością. Są misternie wykonane. Przepięknie prezentują się w każdym wnętrzu. Warto poznać o nich kilka faktów – w końcu to ważny element naszej kultury.

Piękne wycinanki łowickie przez lata zdobiły chaty naszych pradziadków. Później nieco o nich zapomniano, w Polsce rozpoczął się burzliwy czas odbudowy państwa. W wielu regionach Polski tradycja tworzenia pięknych regionalnych przedmiotów pozostała. Dzięki temu możemy cieszyć się dziś ich pięknem.

Kilka faktów o łowickich wycinankach

Po pierwsze, warto wiedzieć, że polska wycinanka ludowa liczy ponad 150 lat. Ale to nie oznacza, że wcześniej jej nie było. Na świecie historia wycinanek jest długa. Np. w chinach ich tradycja sięga ok. 200 p.n.e.

Po drugie, wyróżnia się siedem najważniejszych regionów, w których tworzy się ludowe wycinanki. Są to wycinanki: łowickie, kurpiowskie, rawskie, sieradzkie, lubelskie, opoczyńskie, kołbielsko –garwolińskie. Wszystkie różnią się między sobą.

Po trzecie, wycinanki łowickie wyróżniają się wielobarwnością. Jest to rzadkość wśród innych rodzajów wycinanek.

Po czwarte, wyróżnia się kilka grup wycinanek łowickich, a są to: kordy, tasiemki i gwozdy.

Po piąte, w wycinankach kolory zazwyczaj są kontrastowe, co jeszcze bardziej uwidacznia ich oryginalność.

Po szóste, wycinanki łowicki często nazywane są wyklejankami. Wzięło się to stąd, że ze liczne zestawienia kolorów nachodzą na siebie, tworząc efekt wyklejanki.

Dla kogo wycinanka łowicka?

Wycinankę łowicka można podarować w prezencie lub ozdobić wnętrze własnego mieszkania. Sprawdź, dla kto wycinanka łowicka będzie wspaniałym prezentem!

Prezent dla własnego wnętrza

Kiedy chcesz odmienić własne mieszkanie, ale nie chcesz już w nim konwencjonalnych ozdób, które można wszędzie spotkać, rękodzieło jest świetnym rozwiązaniem. Możesz w prosty, a piękny sposób, ożywić mieszkanie wprowadzając do niego nieoczywiste elementy.

Prezent dla obcokrajowca

Obcokrajowcy bardzo chętnie kupują produkty regionalne w Polsce. Dlatego, jadąc za granice do przyjaciół lub przyjmując zagranicznych gości w domu, można podarować im piękne łowickie wycinanki lub inne regionalne produkty z Polski. Na pewno będą zachwyceni.

Prezent dla zagranicznego kontrahenta

W okresie świątecznym, bardzo często dajemy podarunki naszym kontrahentom. Pomysłem na bardzo ciekawy upominek są właśnie artykuły regionalne. Jednak, warto zwrócić szczególną uwagę na ich wykonanie. Niech będą to produkty z najwyższej półki – rzetelnie wykonane i eleganckie.

Prezent dla znajomego lub rodziny

Produkty regionalne na pewno przypadną do gustu wielu osobom z rodziny. Dlatego, jeżeli dziadkowie, ciocia lub mama, lub znajomi mają rocznicę, urodziny lub inne święto, warto sprezentować im piękne wzory łowickie na serwecie, obrusie, makacie, albo na naczyniu. Oczywiście wycinanki łowicki to także piękna rzecz, która cudowanie prezentuje się na ścianie mieszkania lub domu.

Gdzie kupić łowickie wyroby?

W wielu sklepach można natknąć się na wyroby, które wyglądają na regionalne. Często jednak są to podróbki lub po prostu wykonywane maszynowo przedmioty, aby mieć produkt typowo polski, dobrze, rzetelnie i misternie wykonany, koniecznie należy kupować je w sklepach, które współpracują z twórcami ludowymi. To oni posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, przekazywane z pokolenia na pokolenie. To dzięki nim ta kultura może jeszcze istnieć. Produkty wykonane ręcznie mają zupełnie inna jakość, są bardzo trwałe i prezentują się przepięknie!