Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie niebezpieczeństwo wiąże się z wybuchem pożaru – narażeni są wtedy zarówno użytkownicy obiektu, jak również znajdujące się w nim mienie. Dlatego też niezbędne okazują się urządzenia gaśnicze, które nie muszą kończyć się tylko na ręcznie obsługiwanych gaśnicach. W XXI wieku mamy bowiem do czynienia z całymi systemami, które pozwalają na automatyczne gaszenie pożarów w różnego rodzaju obiektach. Sprawdźmy zatem, na jakie rozwiązania możemy postawić.

Najpopularniejsze – urządzenia gaśnicze wodne

Od wielu lat większość właścicieli i zarządców budynków, którzy interesują się tego rodzaju rozwiązaniami uważa, że najlepsze urządzenia gaśnicze to te na wodę. I dlatego też na rynku istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym będziesz mieć możliwość zainwestowania w kompleksowe rozwiązanie, które pozwoli Ci w razie sytuacji zagrożenia, skorzystać właśnie z nieocenionego działania wody w różnym stanie skupienia. Tutaj do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy instalacje tryskaczowe, zraszaczowe i pionowe, które są w stanie ugasić pożar w wielu różnych miejscach w budynku.

Czy są to rozwiązania najlepsze? Jest to oczywiście kwestia sporna, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę to, że gaszenie wodą sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie nie istnieje ryzyko zniszczenia wartościowych sprzętów czy dokumentów. Jaka jest najlepsza alternatywa?

Coraz bardziej powszechne – systemy gaszenia gazem

Urządzenia gaśnicze, w których czynnikiem gaśniczym są gazy obojętne, z pewnością można nazwać taką alternatywą. Dzięki swoim właściwościom, nie zniszczą one dokumentów czy urządzeń, dlatego też instalacje opierające się na nich są zakładane między innymi w serwerowniach, rozdzielniach elektrycznych, lakierniach, archiwach dokumentów czy muzeach. Jak działają? Ich zadaniem jest przede wszystkim przerywanie reakcji spalania na poziomie cząsteczkowym i obniżanie tlenu w powietrzu do tego stopnia, że ogień nie jest w stanie dalej się rozprzestrzeniać.

Systemy gaśnicze tego typu są w pełni bezpieczne dla użytkowników, którzy mogą swobodnie oddychać nawet w trakcie przeprowadzania akcji gaśniczej, a przy tym nie pozostawiają zanieczyszczeń i są przyjazne środowisku. Dzięki temu są wybierane przez coraz większą liczę użytkowników.

Do najpopularniejszych gazów, które wykorzystywane są w gaszeniu pożarów zaliczamy INERGEN, NOVEC-1230, FM-200 czy dwutlenek węgla.

Co wybrać?

W tym wypadku najlepiej jest zgłosić się do cenionego na rynku serwisu PPOŻ, przedstawić swoje potrzeby oraz specyfikę budynku, a następnie zdać się na wiedzę oraz doświadczenie specjalistów. Będą oni w stanie doradzić Ci takie rozwiązanie, dzięki któremu zapewnisz sobie oraz wszystkim osobom znajdującym się w danym obiekcie stuprocentowe bezpieczeństwo. Oczywiście pamiętaj przy tym o znalezieniu takiej firmy, która zapewni Ci wysokiej jakości usługi – sprawdź jej doświadczenie, realizacje oraz poczytaj opinie, dzięki czemu unikniesz ryzyka wyboru firmy, która nie spełni Twoich oczekiwań.