Jeszcze do niedawna, tablica była przedmiotem, który kojarzył się nam głównie ze szkolną klasą. Fakty są jednak takie, że obecnie z powodzeniem korzystają z nich przeróżne firmy, korporacje, ale też domownicy. Sprawdza się, jako element usprawniający dobrą organizację, proces uczenia się i zapamiętywania, a także przygotowania interaktywnej i sentymentalnej pamiątki.

Tablica magnetyczna od tej zwykłej różni się przede wszystkim właściwościami, które pozwalają na przyczepianie do niej magnesów. Dodatkowo, często też można pisać po niej markerami, natomiast niektóre służą jedynie do wstawiania magnesowych notatek lub pamiątek. Tablice te, można podzielić na kilka rodzajów, a różnią się one materiałem, jakością, a także przeznaczeniem. Jej wielkość z pewnością spełni nasze potrzeby, gdyż możemy postawić na małą o wielkości A4, ale również ogromną, sięgającą nawet ponad dwóch metrów.

Rodzaje tablic magnetycznych

Flipcharty są tablicami magnetycznymi wolnostojącymi. Są one suchościeralne oraz można po nich nie tylko pisać, ale też przyczepiać na nich magnesy. Jako, że są one zaopatrzone w nóżki, można je wygodnie rozstawić, bez konieczności wieszania na ścianie. Chociaż standardowym rozmiarem jest 70x100cm, często jednak spotkamy zarówno większe, jak i mniejsze modele.

Stalowe tablice magnetyczne posiadają powłokę ze stali nierdzewnej, która pozwala na mocowanie magnesów. Wyróżniają się wyjątkową trwałością oraz dość niską ceną. Wystarczy około 40 złotych, aby móc pozwolić sobie na model o wymiarach 40x80cm.

Tablice lakierowane, pozwalają osiągnąć nam względny kompromis między ceną, a jakością. Chociaż są one droższe, technologia te wyprzedza znacznie kredowe tablice, a jednocześnie są one tańsze od tych porcelanowych. Do pisania po nich, przeznaczone są specjalne dedykowane markery.

Tablica porcelanowa okaże się droższym, ale również solidniejszym wyjściem. W porównaniu do szklanych tablic, te posiadają matową powierzchnię. Są one niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia oraz zadrapania.

Klasyczne kredowe tablice, to te zielone lub czarne, które nadają się do pisania kredą, a często mają również magnetyczną funkcję. Najczęściej wiesza się je na ścianie, a w szczególności te większe modele, chociaż można także spotkać modele stojące, o średniej wielkości.

Szklana tablica magnetyczna, charakteryzuje się wysoką odporności na zarysowania, dlatego sprawdzi się ona przy intensywnej eksploatacji. Materiałem wykonania, zwykle jest hartowane szkło, co także wpływa na jej efektowny wygląd. Jako, że jest ona stosunkowo ciężka, przeznaczona jest głównie do wieszania na ścianę. Może być nie tylko narzędziem wspierającym organizację w firmie, ale też ciekawym i interaktywnym elementem wystroju każdego domu.

Tablica elastyczna, zwana też samoprzylepną może okazać się alternatywą dla wszystkich wspomnianych wyżej rozwiązań. Przyjmuje ona formę folii, która możemy nałożyć na każdą pionowa bądź też poziomą powierzchnię. Cechuje się przed wszystkim mobilnością, jednak najczęściej spotykane jej rozmiary to te w graniach od A4 do A2.

Tablica magnetyczna i jej czyszczenie…

Magnetyczne tablice wymagają prawidłowego użytkowania, aby mogły w pełni spełniać swoje funkcje. Chodzi głównie o stosowanie odpowiednich markerów, które nadają się do tablic tego typu. Dodatkowo, zaleca się by zapisywane na nich treści, były zmywane na bieżąco. Kiedy pozostawimy ją na wiele godzin, później mogą zostawać na niej ślady, których ciężko będzie się pozbyć przy użyciu wody i gąbki.

Co więcej, tablice ceramiczne, lakierowane oraz kredowe, powinny być chociaż raz na dwa tygodnie czyszczone specjalnym preparatem, który jest do tego przeznaczony. Zazwyczaj, producent tablicy rekomenduje odpowiedni produkt do tego celu. Warto także stosować środki prewencyjne, które sprawiają, że pigment nie jest tak silnie wchłaniany w strukturę tablicy.