Tak naprawdę w każdym domu co jakiś czas występują usterki w instalacji kanalizacyjnej. Niestety nie zawsze mamy możliwość zlecenia naprawy hydraulikowi – czasem po prostu chcemy zrobić coś sami. Poważniejsze awarie zdecydowanie wymagają interwencji specjalisty, jednak drobne uszkodzenia bez problemu możemy załatwić sami. Wymiana rur nie jest wcale skomplikowana – wystarczy bowiem zachować bezpieczeństwo, aby zrobić to w prawidłowy sposób. Jak samodzielnie wymienić rury?

Demontaż starych rur

Oczywiste jest, iż zanim podejmiemy się wymiany rur, najpierw musimy zdemontować stare. Warto do tego procesu wykorzystać perforator, jednak w sytuacji, w której nie posiadamy takiego narzędzie, możemy użyć sprawdzonej, starej metody, jaką jest demontaż młotkiem i dłutem. Należy jednak zachować przy tym bezpieczeństwo, potrzebne są rękawice i maska, która pozwoli nam uniknąć dostania się kurzu do oczu. Należy poinformować o wymianie rur wszystkich domowników, ponieważ konieczne jest odłączenie wody. Najlepszą jednak opcją jest podjęcie się tego zadania gdy nie będzie w domu lokatorów. 

Demontaż rur rozpoczynamy od demontażu wlotów, następnie stare zawory są przekręcane lub nawet odicnane od starych rur za pomocą szliferki, a gwinty odcinane. Należy zamknąć gwintowane zawory wlotowe, później można już włączyć wodę w pionie. Niegdyś stare rury mocowane były do ścian za pomocą kołków z pistoletem, które niestety bardzo ciężko jest usunąć. Jeśli jednak musimy to zrobić, zacznijmy od zlikwidowania ich głów przy pomocy młynka.

Instalacja nowych rur

Kiedy uda nam się zdemontować stare rury, możemy rozpocząć instalację nowych. Wymiana rur nie jest wcale trudnym procesem, wystarczy jedynie postępować według wskazówek. To, jakich narzędzi będziemy potrzebować do instalacji rur, zależy przede wszystkim ich typ oraz metoda łączenia, rozłącznego bądź nierozłącznego. Jeśli wybrana metoda łączenia ma być nierozłączna, przyda nam się zgrzewarka bądź urządzenie, które pozwoli nam na zaprasowywanie lub zaciskanie. Można także łączyć rury klejem. W przypadku rozłącznej metody łączenia wystarczą nam jedynie złączki zaciskowe bądź też gwinty. Instalację nowych rur rozpoczynamy od instalacji filtra zgrubnego, który znajduje się za kurkiem i ladą. Bardzo podobnie jest w przypadku wprowadzenia ciepłej wody, ponieważ w obecności oddzielnych pionów w naszej łazience, a także kuchni instalacja filtra odbywa się 4 razy. Kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest instalacja mierników, które należy zamontować wzdłuż strzałek, które wskazują kierunek ruchu wody. Ważne jest, aby zostały umieszczone w widocznym miejscu. Pamiętajmy także o tym, że mocowanie rur do ściany nie powinno być sztywne! Należy tutaj zastosować przesuwny łącznik. Instalacja rur jest bardzo łatwym procesem, konieczne jest zachowanie bezpieczeństwa – to ono jest najważniejsze. Kiedy uda nam się je zainstalować, pamiętajmy, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Musimy upewnić się, czy leci zarówno ciepła, jak i zimna woda, a także czy nie ma nigdzie przecieków. Odpowiednio wymienione rury mogą tak naprawdę służyć przez lata, warto więc zadbać o odpowiedni montaż, ale także i demontaż.