Nowe samochody są kupowane przede wszystkim przez firmy,  przedsiębiorcy bardzo często decydują się na leasing, który jest w Polsce bardzo korzystnym rozwiązaniem. Po zakończeniu umowy leasingowej duża część pojazdów trafia na rynek wtórny, tak więc można kupić prawie nowy samochód w dobrej cenie. Czy warto zdecydować się na samochody poleasingowe i pokontraktowe? Może lepiej omijać je z daleka?

Rozwój rynku flotowego

Jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja na rynku flotowym wyglądała zupełnie inaczej, dziś udział samochodów poleasingowych w rynku flotowym jest znacznie większy. Obecnie pojazdy poleasingowe nie są kojarzone ze szrotami z licznikami po kilkaset tysięcy kilometrów. Od kilku lat pojazdy poleasingowe cieszą się dużym zainteresowaniem i są chętnie kupowane. Gdy skończy się okres umowy leasingowej samochód może zostać w firmie lub zostać wystawiony na sprzedaż. Zazwyczaj auta są wystawiane na licytacje poleasingowe wewnętrzne i trafiają bezpośrednio do handlarzy, ale niekoniecznie.

Dlaczego warto kupić samochód poleasingowy?

Decydując się na skorzystanie z licytacji poleasingowych możemy mieć pewność, co do faktycznego stanu technicznego danego pojazdu. Auta firmowe, które są wzięte w leasing przechodzą regularne kontrole serwisowe, dlatego przez długi czas pozostają w dobry stanie technicznym. W tym wypadku nie ma mowy o przekręcaniu liczników czy zatajeniu jakichkolwiek usterek. Jeżeli chodzi o ceny to oczywiście mogą być różne w zależności od typu, rocznika, marki oraz modelu, a także kontraktu i  wyposażenia. Na licytacjach poleasingowych można znaleźć samochody różnych klas, dzięki temu bez problemu można dopasować je do swoich potrzeb. Rynek flotowy ma bardzo dużo do zaoferowania, także nikt nie powinien mieć problemu z wyborem auta dla siebie. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, jak i małych firm. Nawet, jeżeli takie auta mają dość duży przebieg, to zazwyczaj są zadbane i regularnie serwisowane. Najważniejsze jest to, żeby przed podjęciem decyzji o zakupie dokładnie sprawdzić historię samochodu, zastanowić się, czy wybrany model na pewno będzie odpowiedni i dopasowany do naszych potrzeb. Zwróćmy uwagę na wszelkiego rodzaju usterki, najlepiej zweryfikować historię samochodu za pomocą raportu VIN.

Okazja czy mina?

W dzisiejszych czasach wybór samochodów na aukcjach poleasingowych jest duży, więc z pewnością można znaleźć pojazd, który będzie sprawny technicznie i długo nam posłuży. Oczywiście nie oznacza to, że można kupować samochód w ciemno, warto upewnić się, jaki jest tego faktyczny stan techniczny, jak często był serwisowany oraz czy ma jakieś poprawki blacharskie. Jeżeli nie znamy się na samochodach, warto poprosić o wsparcie kogoś, kto zna się na rzeczy, to gwarancja tego, że dokonamy dobrego wyboru i nie będziemy żałować.