Remont dachów to fachowe wykonanie usługi na wiele lat.

Jeśli chodzi o remont dachów to warto czekać do ostatniej chwili. Dach to bardzo ważna część budynku, która odpowiada za jego wygląd estetyczny, kecz przede wszystkim ma za zadanie chronić przed działaniem czynników atmosferycznych i nie tylko. Jeśli więc zauważymy pierwsze uszkodzenia dachu lepiej rozpocząć planowanie naprawy. Żeby podjąć decyzję o ewentualnym remoncie powinniśmy najpierw ocenić stan dachu i stopień jego uszkodzenia. Jeśli są duże, przebywanie w budynku może okazać się niebezpieczne, dlatego też powinniśmy możliwie najszybciej podjąć jakieś działania. Jeżeli uznamy, że samodzielnie sobie nie poradzimy, warto zatrudnić specjalistę, który to profesjonalnie oceni stan pokrycia dachowego.

Ważne, żeby podczas oceny dachu od zewnątrz zwrócić uwagę na takie uszkodzenia jak: przecieki i ich lokalizacja, odbarwione, połamane czy też brakujące dachówki/blachodachówki. Trzeba również dokładnie przyjrzeć się rynnom. W czasie oględzin od wewnątrz naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie uszkodzone elementy więźby dachowej oraz zapadnięte elementy pokrycia dachu. Jak się pewnie można domyśleć, do remontu dachu trzeba się odpowiednio przygotować.

Najważniejszą czynnością podczas jego planowania jest zaopatrzenie się w ochronną plandekę, która ma na celu ochronę budynku przed czynnikami atmosferycznymi. Dobrze jest zaopatrzyć się w nią, nawet wtedy, kiedy remont wydaje nam się niewielki. Musimy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu budynku, osób oraz przedmiotów. Konieczne może się również okazać wyznaczenie miejsca w celu składowanie odpadków. Należy również wziąć pod uwagę, że przeprowadzając pełen remont dachu możemy spodziewać się również wymiany materiałów izolacyjnych oraz systemu rynnowego.

Istotne jest, aby wybrać solidną firmę remontową, która przeprowadzi ten właśnie remont. Nie warto w tym przypadku kierować się zasadą byle najtaniej. Warto zatrudnić profesjonalistów, zagwarantuje nam to, że remontu nie trzeba będzie powtarzać w niedalekiej przyszłości, a sama naprawa zostanie należycie wykonana. Wiele osób zastanawia się, że lepiej wykonać częściową czy też pełną wymianę pokrycia dachowego? Najlepiej, jeśli przeanalizujemy wszystkie plusy i minusów obu tych metod. Częściowa wymiana pokrycia dachowego to z pewnością tańsze i powszechnie stosowane rozwiązanie w naprawie uszkodzeń, które są stosunkowo niewielkie.

Jeśli chodzi o wady tej metody to jest nią z pewnością ryzyko niedokładnego dopasowania dachówki do pozostałej części dachu, co sprawia, że remontowane miejsce wyróżnia się. Bywają przypadki, w których częściowa wymiana pokrycia nie rozwiąże problemu przeciekania. Pełna wymiana pokrycia dachowego jest bez wątpienia trudniejsza, gdyż wymaga demontażu starego pokrycia oraz nałożenia nowego przy sprzyjających do tego warunkach atmosferycznych. Jest to oczywiście dość spory koszt, jednak jest to o wiele trwalsze rozwiązanie, a do tego zapobiega również szybkiemu powstawaniu nowych uszkodzeń.

Kiedy planujemy remont więźby dachowej musimy wziąć pod uwagę, że często istnieje konieczność jednoczesnego demontażu pokrycia dachowego. Należałoby uwzględnić ten fakt w planowanym przez nas kosztorysie. Jeśli więźba wymaga tylko renowacji, najczęściej znaczy to jej odgrzybienie oraz odrobaczenie. Jeśli wystąpi konieczności usztywnienia, najczęściej wykonuje się je przez dołożenie nowych krokwi bądź też spięcie metalowymi taśmami. Warto dodać, że ocieplenie poddasza pomaga zadbać o komfort termiczny całego budynku. Do ocieplania wewnątrz stosowana jest wełnę mineralną, która dodatkowo wycisza.