Zapisanie dziecka do żłobka to bardzo często konieczność, a szczególnie wtedy, gdy po urlopie macierzyńskim, zrezygnujemy z urlopu wychowawczego. Niektórzy proszą wówczas o pomoc bliskich lub zatrudniają nianię, natomiast dlaczego nie skorzystać z oferty żłobków? Okazuje się, że zaczyna być to rozwiązanie coraz popularniejsze, gdyż może przynieść nam i dziecku sporo korzyści. Dodatkowo, będziemy doskonale wiedzieć co robi i jak zachowuje się nasze dziecko. Wymaga to jednak odnalezienia najlepszej placówki.

Pragnąc odnaleźć najlepszy żłobek miasteczko Wilanów okaże się często dobrym wyjściem, kiedy mieszkamy nieopodal. Istotne jest także to, że w rejestrze placówek tego typu, zetkniemy się z żłobkami publicznymi oraz niepublicznymi, a to właśnie te prywatne będą tematem tego artykułu. Wybór takiego miejsca to wyjątkowo odpowiedzialne i trudne zadanie, gdyż na względzie mamy tu dobro naszego dziecka. Najlepiej zapoznać się z wadami i zaletami rozwiązania, jakim jest zapisane dziecka do prywatnej placówki żłobkowej.

Największe zalety żłobków niepublicznych

Liczba wolnych miejsc

Sporo będzie zależało od tego, w jakiej mieszkamy miejscowości, natomiast w każdym wypadku liczba wolnych miejsc to największa zaleca prywatnych placówek. W związku z tym, mamy znacznie większe szanse na to, że na nasze dziecko będzie mogło czekać wolne miejsce, w przeciwieństwie do publicznego żłobka. Jako, że tego typu placówek otwiera się coraz więcej, wzrasta także liczb wolnych miejsc.

Dzięki temu, możemy również oczekiwać, że szybciej uda się nam odnaleźć miejsce, które będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. W wypadku żłobków publicznych, musimy wybrać to, gdzie po prostu uda się nam znaleźć wolne miejsce.

Żłobki dwujęzyczne

Badania dowodzą, że to właśnie najmłodsi przyswajają języki obce najszybciej. W tym okresie, największa jest zdecydowanie chłonność umysłu dziecka, co jednocześnie sprawia, że szybko będzie też adaptować się do nowych warunków. Mając to na uwadze, rodzice wybierają często specjalne żłobki dwujęzyczne, gdzie ich pociecha będzie miała bezpośrednio kontakt z językiem obcym. Pracownicy takich placówek, najczęściej potrafią płynnie posługiwać się przynajmniej dwoma językami, a zwykle to polski i angielski. Oznacza to, że już pierwsze miesiące życia dziecka, mogą przynieść mu naukę dodatkowego języka. Okazuje się, że dziecko w podobny sposób przyswaja nowy język, jak i ten ojczysty.

Dziecko może liczyć na indywidualne podejście

Prawie w każdym wypadku, kiedy posyłamy dziecko do żłobka prywatnego, trafi ono do stosownie małej grupy, w porównaniu do publicznych placówek. Dzięki temu, opiekunowie mogą zacieśniać relacje z dziećmi, a także poświęcać im zdecydowanie więcej uwagi. Pamiętajmy jednak, że nie każdy maluch jest przygotowany do tego, aby już tak wcześnie rozstawać się na dłużej ze swoimi rodzicami. Mając właśnie to na uwadze, powinno zależeć nam na tym, aby spotkało się ono z odpowiednim wsparcie i empatię ze strony wychowawców. Mniejsza ilość dzieci w grupie sprawia, że opiekun zyskuje znacznie więcej czasu, aby poświęcić go na profesjonalne podejście do każdego dziecka z osobna.

Największe wady niepublicznych żłobków

Cena

Żłobki prywatne posiadają jedną, aczkolwiek sporą wadę, a są o niestety koszty. To właśnie często jest powodem tego, że maluch zmuszony jest do uczęszczania do placówki publicznej. Wiele zależy od miasta, natomiast koszty opieki nad dzieckiem w żłobku w skali miesiąca, mogą wynieść od kilkuset to nawet półtorej tysiąca złotych. Lepsza sytuacja pod tym względem będzie panowała w mniejszych miejscowościach. Zanim jeszcze porzucimy marzenia o prywatnym żłobku, warto zorientować się, czy dana placówka nie oferuje specjalnych karnetów. Pozwala to na znaczące obniżenie kosztów za czesne. Pamiętajmy również o tym, że publiczne żłobki również nie są kompletnie darmowe, dlatego tam również możemy spotkać się z pewnymi kosztami.