Fosfor to składnik nawozowy, który wcale nie jest taki łatwy do zastosowania. Niemniej jednak jest bardzo ważny, bo bez niego roślina nie może prawidłowo się rozwijać. Posiada funkcje budulcowe oraz metaboliczne, wymaga jednak wypracowania odpowiedniej technologii nawożenia.

Rodzaje nawozów
Otóż, nawozy fosforowe można podzielić na preparaty różne pod względem szybkości działania. Wyróżnia się szybko działające, które są rozpuszczalne w wodzie, one różnią się od siebie zawartością fosforu, formą i właściwościami. Są też nawozy wolno działające i słabo rozpuszczalne w wodzie mączki fosforytowe bez obcych zanieczyszczeń.  W sezonie wegetacyjnym tempo pobierania fosforu nie jest równomierne. W przypadku fosforu można wyróżnić dwie fazy krytyczne. Pierwsza z nich to okres budowy systemu korzeniowego i krzewienie się zbóż, druga przypadka na wegetację roślin ozimych. Jest też trzecia, która jest okresem kwitnienia i tworzenia nasion. W dwóch pierwszych przypadkach rośliny potrzebują łatwo dostępnych źródeł fosforu, w trzecim największych pod względem ilości. Taka prawidłowość dotyczy każdej rośliny uprawnej bez wyjątku. 

Jakie są objawy niedoboru fosforu?

Objawy niedoboru fosforu są widoczne gołym okiem, także można je rozpoznać bez większych problemów. Liście roślin mogą mieć w tym przypadku purpurowe lub fioletowe przebarwienia. Do innych objawów należy sztywny pokrój rośliny, zamieranie bocznych pączków oraz skrócone pędy. Głównym skutkiem niedoboru fosforu może być między innymi słabe krzewienie się zbóż, ograniczone kwitnienie oraz zawiązywanie się nasion. W skrajnym przypadkach rośliny mogą w ogóle nie zawiązywać. 

Jak prawidłowo nawozić fosfor?

Prawidłowy system nawożenia powinien zależeć od zasobności gleby laboratoryjnej. Wyniki powinny wskazać konieczność bądź uzupełnienie rezerw w przypadku, gdy fosforu jest za mało. Oczywiście rośliny uprawne wykazują zróżnicowane zapotrzebowanie na fosfor, warto mieć na uwadze, że najwięcej potrzeba go roślinom, których plonem są nasiona, owoce albo ziarna. Bardzo dużo potrzebuje go na przykład rzepak, rośliny strączkowe i okopowe. 

Fosfor wymaga wymieszania się z glebą

Fosfor bardzo słabo przemieszcza się w glebie, zazwyczaj zostaje w miejscu,w  którym został wysiany albo na głębokości na jakiej został wprowadzony. To, dlatego tak ważne jest to, aby nawożenie nawozami fosforowymi następowało poprzez ich stosowanie doglebowe, a więc wymieszane w całej warstwie ornej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że fosfor nawet we frakcji rozpuszczonej w wodzie przemieści się w ciągu roku na głębokość kilku centymetrów. W sumie kupując nawóz fosforowy znajdziemy takie informacje na opakowaniu produktu. Najlepsze efekty można uzyskać stosując produkty przedsiewnie mieszając je z glebą 10-20 centymetrów. To sprawia, że roślina może pobrać wszystkie składniki efektywnie i to również w późniejszym okresie wegetacji z głębszych warstw ziemi. Nawożenie fosforem jest zalecane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład jeżeli chodzi o uprawy wieloletnie. Najlepiej w tym wypadku wybrać produkt o wysokiej rozpuszczalności fosforu w wodzie, dobre efekty będzie można uzyskać działając z kilkutygodniowych wyprzedzeniem w stosunku do potrzeb roślin. Fosfor zadziała, gdy się rozpuści i dotrze do strefy aktywnego pobierania. Jeżeli będzie panować susza, niestety takie nawożenie nie pomoże. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo duży asortyment nawozów fosforowych, które mają różne składniki, wpływające na jego działanie.