Tradycyjne nawożenie granulatami skupia się na wzbogaceniu gleby o najważniejsze składniki mineralne potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu. Taka forma nawożenia ma jednak istotne ograniczenia, jak np. niedostateczne wykorzystanie potencjału nawozu. Alternatywą są nowoczesne nawozy dolistne stosowane w formie oprysków. Zdaniem specjalistów, z pomocą tej metody jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć problem utraty składników mineralnych.

Różnice w stosowaniu nawozów gleby i nawozów dolistnych

Granulaty mają za zadanie wyposażyć glebę w substancje mineralne potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin. Dbają zarówno o wielkość, jak również jakość plonów. Problemem jest jednak to, że wiele minerałów w glebie ulega wytraceniu na skutek uchodzenia do atmosfery, a także wymywania. Zdolność przyswajania składników mineralnych przez rośliny jest ograniczona, a co za tym idzie, bardzo duża ilość składników mineralnych ulega wytraceniu.

Otóż, nawozy dolistne są stosowane w trakcie uprawy jako swoiste uzupełnienie. Możemy z nich skorzystać w sytuacji niedoborów konkretnych składników oraz trudnych warunków pogodowych. Oprysk nanosi składniki mineralne bezpośrednio na liście rośliny. Są one szybko przyswajane i rozprowadzane po całej strukturze roślin: od korzenia po kwiatostan. Dzięki temu ograniczamy ryzyko nadmiernej utraty substancji mineralnych i szybko dostarczamy uprawie składników potrzebnych do rozwoju.

W jaki sposób należy stosować nawozy dolistne?

Nawożenie dolistne nie może całkowicie zastąpić nawożenia doglebowego. Jest to swoiste uzupełnienie ukierunkowane przede wszystkim na szybkie uzupełnianie niedoborów. Uprawy bardzo często są narażone na deficyty pewnych minerałów. To kwestia uwarunkowania gleby, warunków atmosferycznych, a także efektywności nawożenia doglebowego. W trakcie uprawy, wygląd roślin może jednak zaalarmować nas o braku pewnych substancji mineralnych.

Wówczas liczy się szybka reakcja. Nawozy doglebowe odznaczają się długotrwałym działaniem. Pobieranie składników mineralnych przez rośliny jest procesem stopniowym. W przypadku nawożenia dolistnego jesteśmy w stanie bardzo szybko wyeliminować niedobór. Jednocześnie, stężenie składników mineralnych w nawozach dolistnych jest ograniczone, gdyż ich nadmiar zaszkodziłby roślinom. A zatem, działanie nawozów dolistnych jest krótkotrwałe.

Nawozy dolistne przyjacielem rolnika w trakcie suszy

Niedostateczne nawodnienie sprawia, że w glebie brakuje rozpuszczalnika. Niemożliwe zatem staje się uzyskanie roztworu glebowego pobieranego przez rośliny. W ten sposób są one odłączone od minerałów zawartych w glebie. Opryski dolistne są zatem stosowane w trakcie suszy, aby wspomóc rośliny w tym trudnym okresie. W ten sposób minimalizujemy straty spowodowane brakiem wody. Oczywiście na dłuższą metę, przy bardzo długiej suszy, nawozy dolistne okażą się niewystarczające. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest dodatkowe nawadnianie gleby.

Jak wybrać właściwy nawóz dolistny?

Niestety, nie wszystkie nawozy dolistne są równie skuteczne. Wiele zależy od zawartości składników mineralnych, a także od ich formy, co wpływa na przyswajalność. Warto zatem wybierać renomowane nawozy dolistne pozytywnie oceniane przez innych rolników. Tylko w ten sposób zyskujemy gwarancję pozyskania wartościowego nawozu, który pomoże naszym roślinom. Unikajmy kupowania tanich nawozów dolistnych, gdyż ich potencjał mineralny jest wysoce ograniczony. W tej formie nawożenia zdecydowanie stawiamy na jakość.