Jak wiadomo, wybór lekarza specjalisty dla naszego dziecka, dosłownie w każdej dziedzinie jest sprawą niebywale istotną. Stąd tez konieczne jest, abyśmy podeszli do tego zadania właściwie. Musimy odnaleźć taki gabinet dentystyczny, w którym nasze dziecko będzie czuło się w pełni komfortowo, a my jako rodzice, będzie spokojnie wspierać naszą pociechę podczas niekiedy dość nieprzyjemnych zabiegów.

Kiedy poszukiwany jest przez nas dentysta dla dzieci Żoliborz i wszystkie inne dzielnice Warszawy, powinny być w stanie zaoferować nam odpowiednie placówki dla przyjmowania małych pacjentów. Konieczna jest jednak selekcja, aby wybrać najlepszą. Poniżej znajduje się kilka wartościowych wskazówek, które pomogą dokonać sprawnej selekcji.

Dowiedzmy się jak najwięcej

Ortodoncja dziecięca zdecydowanie różni się od tej dla dorosłych, dlatego konieczne jest tutaj spełnianie pewnych wymagań, szczególnie jeżeli chodzi o podejście do dziecka. Bardzo istotne jest to, aby dentysta dla dzieci miał już pewne doświadczenie w pracy z dziećmi. Tylko w takim wypadku możemy mieć gwarancję tego, że nasza pociecha spokojnie zniesie zabieg, a wszelkie próby leczenia zębów nie będą kończyły się płaczem i niepotrzebną paniką.

Na pewno, warto rozeznać się w internecie, gdyż tam uda się nam znaleźć mnóstwo opinii na temat danych placówek. Należy je przeczytać, mieć na uwadze, jednak nie wolno kierować się wyłącznie nimi. Najważniejsze jest bowiem to, jak współpraca będzie wygląda już na pierwszym spotkaniu. Oczywiście konieczne jest to, abyśmy dowiedzieli się jakie kompetencje posiada wybrany przez nas stomatolog dziecięcy. Specjalista w tej dziedzinie będzie mógł nie tylko pochwalić się należytym wykształceniem, ale także odpowiednimi certyfikatami, które dowodzą jego umiejętności.

Wysoki standard gabinetu

Dla pewności, że leczenie będzie odbywało się w odpowiednich warunkach, koniecznie zbadajmy to, jakiego standardu gabinet znajduje się w konkretnej placówce. Ważne jest bowiem aby dentysta dziecięcy posługiwał się wyłącznie nowoczesnym sprzętem, który przystosowany jest do leczenia najmłodszych pacjentów.

Duży wpływ na pozytywne przebieg adaptacji dziecka z gabinetem dentystycznym, ma aranżacja jego wnętrza. Z pewnością wszystko będzie odbywało się o wiele sprawniej i szybciej, jeśli na ścianach znajdują się malunki postaci z bajek, które dziecko kojarzy. Istnieje jeszcze mnóstwo innych drobiazgów, które pozwalają maluchowi zapomnieć o tym, że znajduje się na fotelu dentystycznym. Będą to chociażby kolorowe plomby, wyświetlanie bajek podczas zabiegu, czy też specjalne znieczulenie. W wypadku dzieci, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie gazu rozweselającego, bądź też znieczulenia komputerowego, które to ostatnimi czasy skutecznie wypiera klasyczną strzykawkę.

Wizyta adaptacyjna

Zanim podejmiemy regularną współpracę z danym dentystą przekonajmy się, czy w danym gabinecie organizuje się tzw. wizyty adaptacyjne. Współczesna stomatologia dla dzieci, coraz częściej korzysta z takiego rozwiązania. To coś w rodzaju oswajania małego pacjenta z gabinetem, poprzez zabawę. Dentysta posadzi dziecko na fotelu, obejrzy ząbki oraz odpowiednimi słowami wytłumaczy, na czym polegają zabiegi, które wykonuje. Wszystko to przy udziale rodziców, miłej atmosferze i bajkowej scenerii gabinetu.

Tego typu wizyta może być wręcz kluczowa, aby uniknąć awersyjnych reakcji dziecka, na każdy kontakt z lekarzem w przyszłości. Po wizycie dziecko otrzyma gratulacje z ust samego specjalisty oraz zostanie stosownie nagrodzone.