Bez względu na to, czy planujemy budowę dachu, czy tylko jego naprawę, to wszystko to prace, którymi powinni zająć się profesjonalni dekarze. Trudno jednak odnaleźć osoby, które są prawdziwymi fachowcami i będziemy mogli im zaufać. Jeśli będziemy skrupulatnie postępować zgodnie ze wskazówkami, na pewno będzie nam o wiele łatwiej.

Zarówno wiedza, doświadczenie oraz kwalifikacje to kwestie, które są szalenie istotne, które mogą warunkować to, czy nasz dach będzie wykonany dobrze i stanie się trwałą konstrukcją. Naprawa dachów nie należy do zadań najłatwiejszych, a jeśli nie zajmie się tym profesjonalista, istnieje ryzyko późniejszych problemów z eksploatacją, ale i wysoką ceną za samą realizację. Dodatkowo, znacznie droższe jest naprawianie po kimś błędów, niż postawienie na fachową ekipę dekarzy, a pamiętajmy, że dochodzą do tego nerwy i niepotrzebna strata czasu. To tylko dowodzi, jak bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiedniego dekarza.

Weryfikacja dekarza, którego zamierzamy zatrudnić

Podczas poszukiwania fachowców z dziedziny budownictwa, a zatem również dekarzy, powinniśmy na początku poprosić o rekomendację członków rodziny, sąsiadów, znajomych i przyjaciół, którzy niedawno mieli do czynienia z budową domu. To szansa na to, aby dowiedzieć, się jak wyglądała wówczas współpraca z dekarzem, ale też czy są oni zadowoleni z finalnego efektu. My sami, powinniśmy też przyjrzeć się dachowi, który został przez nich wykonany lub naprawiony. Pamiętajmy, że każdy dekarz prawdopodobnie będzie specjalizować się w wykonywaniu danego rodzaju pokrycia, stąd musimy zweryfikować czy konkretna ekipa, miała już kiedyś do czynienia z podobnymi realizacjami. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze typu pokryć dachowych, problemu być nie powinno, natomiast gdy nosimy się z zamiarem posiadania niestandardowego dachu o wyjątkowym stylu, musimy znaleźć specjalistę, który posiada odpowiednie doświadczenie. Sporo danych i informacji znajdziemy w sieci, jednak powinniśmy do nich zachować dystans, a na pewno w wypadku wpisów anonimowych osób, na branżowych forach.

Przydatna może się również okazać lista rekomendowanych dekarzy, których polecają producenci pokryć. Zwykle są to specjaliści, którzy ukończyli specjalnie szkolenia oraz kursy. Okazuje się, że posiadanie certyfikaty i inne świadectwa ukończenia szkoleń są wyjątkowo istotne, ponieważ tylko to daje nam gwarancję tego, że mają oni wiedzę na temat stosowanych obecnie technik, ale i materiałów.

Dopilnujmy, aby doszło do spisania umowy z dekarzem

Jeśli mamy pewność co do konkretnych dekarzy, z pewnością powinniśmy wyjść z inicjatywą sporządzenia specjalnej umowy. Niechęć ze strony fachowca to tylko znak, że brakuje mu profesjonalizmu, a to już powinno poważnie wzbudzić nasze wątpliwości. Dodatkowo, dzięki umowie mamy większą szansę na to, że realizacja będzie zakończona terminowo. Sama umowa, musi zawierać w sobie jak największą ilość szczegółów, a te mogą dotyczyć zakresu i harmonogramu prac, uwzględniając przy tym zarówno koszty, jak i ewentualne kary w wypadku przekroczenia terminów. Najlepszy dekarz będzie na pewno stanie udzielić nam gwarancji. Jeśli jednak wybierzemy dobrze, kara nie będzie konieczna, jednak w każdym wypadku warto być ubezpieczonym, na wszelkie możliwe ewentualności, z jakimi możemy się tylko spotkać.

Wsparcie dekarza na dachu, ale i nie tylko

Pamiętajmy – dobry dekarz to ten, który zajmie się fachowo wszelkimi pracami na dachu, ale też taki, który będzie w stanie udzielić nam istotnych rad, w kwestii wyboru najlepszego rodzaju pokrycia, zakupu wszelkich akcesoriów, czy też wszystkich innych elementów i materiałów. Dodatkowo, jego wiedza, kwalifikacje i doświadczenie okażą się wyjątkowo cenne, w wypadku wizji architekta, która nie do końca będzie wpisywać się w sztukę dekarską.