Bez względu na branżę, bardzo często firmy posiadają i rozbudowują swoje floty samochodowe. Chociaż początkowo, zarządzanie nimi nie jest nazbyt trudne, o tyle kiedy pojazdów przybywa, pojawiają się pewne problemy. Z pewnością nie zaszkodzi poznać kilka cennych wskazówek, w jaki sposób nieco usprawnić ten proces.

W wielu firmach flota samochodowa to jeden z najważniejszych elementów podczas działań biznesowych. Przedsiębiorcy dążą do tego, aby ta była jak najbardziej rozbudowana, przy czym stawiają chociażby na leasing samochodów osobowych, a nawet dostawczych. Jest to rozwiązanie przynoszące masę korzyści, a nie tylko ze względu na rozłożenie kosztów w czasie i możliwość obniżenia podatków. Dzięki temu, możliwe jest usprawnienie zarządzenie flotą samochodową.

Czym jest zarządzanie flotą samochodową?

Bez względu na to, czy nasza flota bazuje na leasingu samochodowym (ciężarowych lub osobowych), czy jest to wynik gotówkowego zakupu, czy na kredyt. Niezależnie także od jej wielkości – koniecznie do jej zarządzania powinna zostać wyznaczona konkretna osoba, która zajmie się konkretnymi działaniami. Pracownik, który koordynuje i zarządza posiadaną florą najczęściej nazywany jest fleet menadżerem.

Na ogół, na zarządzanie flotą pojazdów w firmie składa się sporo czynności, jest to m.in.: obsługa techniczna pojazdów, kupno odpowiednich modeli aut, które będą dostosowane do specyfiki branży, monitoring pojazdów, nadzór stanu liczników oraz czy samochody są odpowiednio użytkowane, czuwanie nad naprawami szkód oraz ich zgłaszanie.

Jak usprawnić zarządzanie flotą samochodów?

Po tym, kiedy do zarządzania zostanie wytypowana odpowiednia osoba, warto zainwestować w sprawdzony system, który pozwoli monitorować pojazdy. Dzięki jego funkcjom, możliwe będzie gromadzenie ważnych danych i posiadanie do nich szybkiego dostępu. Co powinien zatem posiadać taki system? Przede wszystkim możliwość śledzenie tras pojazdów, aby dało się weryfikować fakt, czy pracownik nie wykorzystuje samochodu do prywatnych celów. Monitoring zużycia paliwa sprawi, że będziemy wiedzieć, czy pojazd nie jest zbyt mocno eksploatowany. Za sprawą dokładnej ewidencji przejazdów aut, możliwe będzie wyeliminowanie pustych przebiegów.

Odpowiednie i skuteczne zarządzanie flotą samochodową to przede wszystkim wiedza oraz wykorzystanie dobrych narzędzi. Najlepiej, kiedy zajmują się tym specjaliści. Są to usługi, które mogą zaoferować nam chociażby firmy leasingowe. Kiedy zdecydujemy się na takie rozwiązanie, znacznie spadną koszty serwisowania i napraw pojazdów. Spadnie także poziom zaangażowania środków, które związane są z samodzielnym administrowaniem środków. Wszelkimi obowiązkami administracyjnymi zajmie się firma leasingowa, a samochody będą mogły być serwisowane bezgotówkowa w wybranych serwisach, przy czym będziemy mieli możliwość zarządzania serwisowymi czynnościami.