Ekrany projekcyjne, jak sama nazwa wskazuje, to ekrany, które wykorzystuje się do wyświetlania materiałów z projektora. Ekrany projekcyjne stosowane są zarówno w firmach 9najcześciej salach konferencyjnych, ale nie tylko), a także w warunkach domowych – kino domowe. Ekran projekcyjny jest nierozłącznym elementem projektora. Jakie ma zastosowanie i jakie są jego rodzaje? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Ekran projekcyjny – czy konieczny?

Wiele osób kupujących projektor zadaje sobie pytanie, czy ekran projekcyjny jest w ogóle potrzebny? W końcu, jeżeli w domu, czy też w biurze mamy wolną, jasną ścianę, to przecież można jej użyć. Otóż, gdyby ekran projekcyjny nie był potrzebny, to by go po prostu nie wymyślono. Gładka ściana, czy to pomalowana czy z tapetą, jest pewnym rozwiązaniem – oczywiście wyświetlane materiały i multimedia będą na niej widoczne. Jednak, czy kupując projektor chcemy, aby materiały i multimedia były tylko widoczne, aby trzeba było się bardzo przyglądać, żeby cokolwiek zobaczyć? Oczywiście, że nie! Chcemy przecież, aby projektor sprawdzał się świetnie, tak, abyśmy mogli być zadowoleni z jego użytkowania – zarówno w domu, jak i w firmie. Dlatego właśnie potrzebny jest ekran projekcyjny. Niestety, na każdej innej powierzchni, obraz nie będzie tak wyraźny, jak wyraźny mógłby być. Tylko profesjonalny materiał na ekranie projekcyjnym jest w stanie odpowiednio skupić światło.

Zastosowanie ekranów projekcyjnych

Zastosowanie ekranów projekcyjnych jest bardzo szerokie. Oczywiście sprawdzają się w biurach – zarówno tych mniejszych, w których projektor jest tylko dodatkiem, jak i w dużych salach konferencyjnych. Ekrany projekcyjne wraz z projektorami mają również zastosowanie w warunkach domowych. Coraz więcej osób decyduje się na kupienie projektora, zamiast klasycznego telewizora. Ma to wiele zalet. Przede wszystkim projektor wraz z ekranem projekcyjnym, zwłaszcza zwijanym, elektrycznym, nie zajmuje tyle przestrzeni w mieszkaniu, co duży telewizor. Przestrzeń tę można wykorzystać inaczej. Nie oglądasz telewizji za często? W wolnej chwili lubisz obejrzeć dobry film? Wtedy projektor na pewno się sprawdzi. Oczywiście projektory wykorzystywane są w salach szkoleniowych, w kościołach, na niektórych uczelniach i szkołach.

Rodzaje ekranów projekcyjnych

Ekrany projekcyjne można podzielić ze względu na różne kategorie. Jedną z podstawowych będzie podział na konkretne formaty projektora. Wyróżnia się cztery główne formaty 1:1, 4:3, 16:10, 16:9. Każdy z tych formatów odpowiada innej rozdzielczości i przy wyborze ekranu projekcyjnego, należy wciąć to pod uwagę. I tak:

Format 1:1 używany jest przede wszystkim w przypadku rzutników OHP.

Format: 16:10 używany do rozdzielczości WXGA oraz WUXGA.

Format: 16:9 używany do rozdzielczości FullHD, HD ready oraz 4K.

Który z nich cieszy się największa potulnością? Jeżeli chodzi o formaty kinowe, to z pewnością ostatni. Najbardziej uniwersalny jest format 1:1 oraz bardzo podobny do niego i tak samo wielofunkcyjny 4:3.

Kolejny podział może dotyczyć parametrów jasności. Najlepiej, aby Gain Factor wynosił pomiędzy 1.0 a 1.5. wtedy możemy mieć pewność, że jasność będzie najodpowiedniejsza, a komfort korzystania największy.

Ekrany projekcyjne można podzielić także na ekrany stacjonarne, przenośne oraz pod zabudowę sufitową. Ekrany sufitowe najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, które są przystosowane np. do prowadzenia konferencji i wiadomo, że ekran zawsze będzie w tym samym miejscu. Mobilne ekrany przydatne są dla tych osób, które prowadza szkolenia i konferencje, przemieszczają się. Sprawdzają się również w domach i mieszkaniach, w których nie ma zbyt dużej przestrzeni i możliwości, aby ekran projekcyjny był cały czas rozwinięty. Ekran projekcyjny pod zabudowę sufitową to rozwiązanie dyskretne i eleganckie. Ekranu niemal nie widać, nie rzuca się w oczy i w każdym momencie, za pomocą np. pilota, może zostać rozsunięty. Przy odpowiednich warunkach, można zamontować go wszędzie- zarówno w domu, jak i w firmie.