Faktyczny nawał turystów wystąpił dopiero po pewnym wydaniu poprzez autorkę Francis Mayes ksiąg o samej Toskanii. Ta niesamowita pisarka rozsławiając Cortonę i Toskanię tak w Ameryce jak i wiadomo Wielkiej Brytanii, a z czasem nawet i innych europejskich krajach sprawiła głównie do odświeżenia się regionu pod względem turystycznym. Podkreśla się, iż te pierwsze wiadomości o Cortonie w tych turystycznych przewodnikach można by było znaleźć na przełomie 1693 roku.

Wbrew rozkwitu Cortona została jednakże średniowieczną gwiazdeczką i to z pełnymi uroku kamiennymi i malutkimi domkami oraz dość wąskimi i stromymi uliczkami, łączonymi z wąskimi, i nawet jeszcze węższymi chodnikami. Wówczas budynek Palazzo Comunale jest głównie położony na jednym z placów tego określonego miasteczka na Piazza della Republika. Ten zamek zbudowano w XIII wieku, a później aż do XVI wieku zmieniano go i poddawano przeróbkom. Głównie godzien obejrzenia jest popularna Sala Rady, gdyż ona ma trzy kamienne ściany, ma w posiadaniu niepodrobione belkowania i freski, które pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza.

Budowla ma przeważnie górującą nad całą okolicą piękną wieżę zegarową, by przejść do tego głównego wejścia należy przejść 24 zupełnie odkryte schodowe stopnie. Podkreśla się, że te znane schody są przede wszystkim magnesem, który najbardziej przyciąga tłumy turystów. One są naprawdę bezbłędnym obserwacyjnym punktem, by oglądać miejski życie bez względu na teraźniejszą porę dnia. Wartego polecenia są głównie wieczorne godziny, gdy to mieszkańcy miasta wychodzą do kawiarni albo na porcję wyśmienitych lodów jakimi są gelato. To z tego określonego miejsca można zaobserwować nie tylko spacerujących sobie spokojnie ludzi czy też tylko siedzących w restauracjach ludzi ale również wspólne śpiewy oraz zabawy wszystkich mieszkańców. Schody są też absolutnie atrakcyjnym obiektem widokowym a szczególnie w czasie trwania plenerowych teatralnych przedstawień, a poza tym koncertów. Ten znakomity plac ma bardzo wspaniałą oraz unikalną akustykę.

Nieustannie schody są ważnym miejscem na których są robione sesje fotograficzne świeżo co poślubionych par. Po niesamowitej Wenecji, Cortona jest bowiem drugim miasteczkiem we Włoszech, w którym się zawiera tak ogromną ilość ślubów przez cudzoziemców. Warto wiedzieć, że praktycznie co sobotę spotkać tu da się przynajmniej trzy lub cztery młode pary z innych państw i kilka poślubionych par ale z innych regionów Włoch. Z tych samych schodów tak zwanych ratuszowych można również doglądnąć widok na loggię, wówczas jest to dawny rybny targ a w chwili aktualnie jest to wielki taras restauracji.