Wraz z wzrostem zapotrzebowania na telefony IP, pojawiła się potrzeba odpowiedniego ich konfigurowania oraz podłączenia do sieci komunikacyjnej. Często firmy chciały korzystać z rozwiązania jakim są telefonu VOiP, ale z drugiej strony chciały zachować odrębność telefonu od komputera. Właśnie z tej potrzeby skorzystały większe korporacje, produkując urządzenia na to pozwalające. O czym mowa? O bramkach VOiP, które pozwalają na komunikowanie się za pomocą sieci IP bez użycia komputera. Jedną z tego typu bramek jest model Cisco spa112. Jest to podstawowy model, który pozwala wykorzystać standardowy telefon analogowy jako telefon IP. Bramka VOiP zamienia bowiem sygnał analogowy oraz sygnały wybierania określonego numeru na komunikat VOiP. Dzięki temu telefon może realizować połączenia  zwykłej sieci telefonicznej oraz odbierać połączenia pochodzące z takiej sieci. Urządzenia tego typu posiadają wyjścia do podłączenia dwóch lub więcej telefonów bezprzewodowych, czy przewodowych, a także złącze dostosowane do sieci IP. Zawierają w sobie również różnego rodzaju niezbędne protokoły i kodeki, tak aby telefon nie musiał korzystać z komputera, przez co staje się bardziej niezależny w obsłudze. Umożliwiają podłączenie domowego lub firmowego telefonu stacjonarnego do sieci internetowej.

Dzięki skorzystaniu z rozwiązania jakim są bramki VOiP możemy swobodnie przejść od standardowego operatora telefonicznego na telefonię internetową bez potrzeby zakupu specjalnych telefonów. Wszelkie informację są przekazywane w czasie rzeczywistym, co zapewnia swobodną i bezproblemową komunikację bez żadnych opóźnień. Dla kogo przeznaczone jest takie rozwiązanie? Dla osób, które dużo dzwonią, a nie chcą dużo płacić i inwestować w telefony IP. Oczywiście, istnieje jeszcze możliwość posługiwania się komunikatorami internetowymi, co zapewnia też sporą oszczędność, jednak rozmowy nie mają dobrej jakości dźwięku. W przypadku urządzeń VOiP jakość wykonywanych połączeń jest dużo lepsza niż przy użyciu choćby najpopularniejszych i najlepszych komunikatorów internetowych. Jeśli chodzi o model Cisco spa112 nie posiada on żadnych ograniczeń jeśli chodzi o operatorów, także będzie współpracował z każdym operatorem telefonii internetowej. Do bramki dołączona jest szczegółowa instrukcja, co na pewno ułatwi instalację i konfigurację urządzenia. Innym plusem jest spora oszczędność energii przy użyciu wspomnianej bramki.

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że bramka VOiP, tak jak Cisco spa112, jest pośrednikiem między ruterem, a telefonem i umożliwia bezproblemowe wykonywanie połączeń na zwykłe telefony (niekorzystające z sieci IP), a także odbieranie takich połączeń. VOiP jest jedną z najnowszych i najszybciej rozprzestrzeniających się technologii, więc z pewnością warto rozważyć jej zastosowanie w swojej firmie, czy też w domu. Jeśli często prowadzisz rozmowy telefoniczne i chciałbyś nieco oszczędzić na rachunkach za telefon, to rozwiązanie może się naprawdę dobrze sprawdzić w Twoim przypadku.