Czy silikon w szamponie naprawdę jest tak zły? Czy chcąc mieć zdrowe włosy koniecznie trzeba wyeliminować szampony, w składzie których jest silikon? Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o silikonach.

Funkcja silikonów w szamponach

Szampon bez silikonów czy szampon z silikonem? Obecnie bardzo wielu konsumentów zdaje sobie sprawę z tego, że znacznie lepsze są te kosmetyki, w których liczba składników ograniczona jest do minimum. Dlatego, jeżeli w niektórych kosmetykach nie ma silikonów, to oczywiście znacznie lepiej korzystać właśnie z takich produktów. Warto jednak wiedzieć, czym są silikony i dlaczego jeszcze tak wielu producentów je stosuje? O ile szampon bez silikonu jest zdrowszym rozwiązaniem, to niektórym  konsumentom może zależeć na tym, aby w składzie szamponu znalazł się silikon.

Silikon jest bezbarwnym oraz bezzapachowym związkiem krzemu lub kwarcu. Zadania silikonu są przede wszystkim dwa. Pierwsze zadanie to ochrona włosów, przede wszystkim przed wysoką temperaturą i promieniowaniem UV. Silikon tworzy na włosach barierę ochronną, dzięki której włosy są znacznie bezpieczniejsze podczas prostowania, suszenia w wysokiej temperaturze, czy na wakacjach, kiedy poddawane są dużemu nasłonecznieniu. Drugim zadaniem silikonów w szamponach jest wygładzenie łuski włosa. Niektóre włosy są bardzo niesforne, puszą się i dlatego wielu konsumentów ceni sobie szampony z silikonem, które nadają włosom gładkości i sprawiają, że mocno lśnią. Czy jednak włosy, które wyglądają na zdrowe, na pewno są zdrowe? To zupełnie normalne, że chcemy jak najszybciej osiągnąć zadawalający nas efekt.

Szkodliwość szamponów z silikonem

Jedną z największych wad silikonów w szamponach jest paradoksalnie ich największa zaleta – mechanizm ochrony włosa. Włos jest tak szczelnie pokryty silikonem, że owszem – z jednej strony nie przepuszcza do włosa szkodliwych substancji i promieniowania, ale z drugiej uniemożliwia również wchłanianie się substancji odżywczych. Jeżeli zatem, stosując szampon z silikonem jednocześnie inwestujesz w zdrowe, pełne witamin odzywki, maski i serum, niestety – najprawdopodobniej nie przyniesie to żadnych efektów. Witaminy i minerały po prostu nie przebiją się przez skorupę silikonu zalegającego na włosach. Oznacza to, że włosa nie można odżywić, przez co staje się coraz słabszy, kruchy i łamliwy. Jednocześnie, im więcej silikonu na włosach, tym stają się obciążone. Po pewnym czasie zaczynają się także przetłuszczać.

Silikon – trudno go usunąć

Większość silikonów używanych w szamponach jest niestety nierozpuszczalnych w wodzie i wodoodpornych. Oznacza to, że nie można go tak po prostu zmyć. Również korzystanie z profesjonalnych środków nie zawsze działa. Dodatkowo, trzeba zdawać sobie sprawę, że środki używane do usunięcia silikonu z włosów, bardzo je niszczą. Nierzadko dochodzi do sytuacji, że włosy po takich zabiegach trzeba niestety obciąć.

Szampon bez silikonu to dobry wybór

Nie powinno zatem dziwić, że tak wielu konsumentów szuka dziś zdrowszych rozwiązań i szampon bez silikonów jest jednym z nich. Zdrowe, nieobciążone włosy, naturalnie piękne i lśniące – oczywiście, używając naturalnych szamponów do włosów na efekt często trzeba poczekać dłużej, jednak w dłuższej perspektywie jest to zdrowsze i lepsze rozwiązanie.

Nie każdy silikon jest zły?

Każdy silikon działa tak samo. Różnica jest jednak w tym, czy jest on rozpuszczalny czy nierozpuszczalny w wodzie. Jeśli nie, można mieć pewność, że nasze włosy po pewnym czasie nie będą miały dobrej kondycji. Są jednak silikony rozpuszczalne w wodzie, których można pozbyć się znacznie szybciej. Jeżeli potrzebujesz szamponu, który natychmiast wygładzi Twoje włosy, możesz bezpiecznie od czasu do czasu, zdecydować się na szampon ze silikonem rozpuszczalnym w wodzie, który łatwo usunąć. Jak taki szampon rozpoznać? Oczywiście trzeba zapoznać się ze składem. Silikony rozpuszczalne w wodzie to lauryn methicone copolyol czy też dimethicone copolyol – są to najpopularniejsze silikony rozpuszczalne, chociaż oczywiście zdarzają się również inne. Jednym z najtrudniejszych do usunięcia silikonów jest cyclomethicone, ale również trimethylsiloxysilicaes.