Bigle do kolczyków to rodzaj zapięć, jaki stosuje się w biżuterii tego typu. Występują w różnych rodzajach, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie bigli do ozdób w różnym stylu, wielkości i kształcie. Jakie typy zapięć można znaleźć i do jakich kolczyków pasują?

Bigle do kolczyków – ozdobne zapięcia do biżuterii

Bigle do kolczyków to bardzo ważny element biżuterii tego typu – pozwalają bowiem na jej wygodne noszenie. Zazwyczaj składają się z cienkiego, sztywnego drucika, wygiętego w odpowiedni sposób i ewentualnie wyposażonego w zapięcie. Bigle są widoczne przy noszeniu kolczyków, dlatego są estetyczne i dopasowane do wyglądu biżuterii, aby stanowiły jej integralną część. To, jakie bigle zostaną zastosowanie przy kolczykach, wpływa więc na ich wygląd, a także wygodę noszenia.

Dostępnych jest wiele rodzajów bigli do kolczyków. Dzielimy je na dwie główne grupy – bigle otwarte oraz zamknięte. Wśród nich również możemy wyróżnić różne typy, różniące się kształtem, wielkością oraz rodzajem zamknięcia.

Bigle do kolczyków – modele otwarte

Otwarte bigle do kolczyków to wersja bez zapięcia – przekłada się je przez dziurkę w uchu, a ich długa końcówka chroni przed wypadnięciem biżuterii. Jest to bardzo popularny model bigli, stosowany w wielu kolczykach – szczególnie wiszących, o średniej lub większej długości. Głównymi typami otwartymi jest model klasyczny oraz typu rybka.

Klasyczne bigle otwarte to wygięte owalnie druciki z długą końcówką, lekko odgiętą na końcach. Na dole posiadają pętelkę lub kółeczko, za pomocą których mocuje się do nich właściwą część kolczyka. Są bardzo popularne i dobrze sprawdzają się przy wielu modelach biżuterii uszu. Nie dają jednak pełnego zabezpieczenia przed możliwością zgubienia kolczyka – ozdoba może wypaść z ucha przy gwałtownych ruchach głowy lub pod wpływem podważenia grubszym szalikiem czy kołnierzem płaszcza.

Bigle typu rybka są wygięte pod kątem w charakterystyczny kształt ryby bez ogona. Dzięki mocniejszemu zagięciu i długiej końcówce nieco lepiej zabezpieczają kolczyki przed wypadnięciem, niż model klasyczny. Dodatkowo są wyjątkowo estetyczne, dlatego często wykorzystuje się je przy kolczykach z pojedynczych kamieni szlachetnych.

Bigle do kolczyków – modele zamknięte

Zamknięte bigle do kolczyków posiadają już zapięcia, dlatego bardzo dobrze chronią przed zgubieniem biżuterii. Znajdziemy wiele ich wersji o zapięciach różnego typu, dlatego łatwo dopasować model do estetyki biżuterii. Głównymi wersjami bigli zamkniętych są modele proste, angielskie, typu lira oraz typu kajdanki.

Bigle zamknięte proste to popularne zapięcia do kolczyków. Składają się z dużej „pętelki”, którą przekłada się przez ucho oraz posiadają wygodne zapięcia z tyłu, które nie są widoczne podczas noszenia. Często ten rodzaj bigli wykorzystuje się przy drobniejszych kolczykach – chronią przed ich zgubieniem, a przy tym są delikatne i estetyczne.

Bigle angielskie to bardzo ozdobny typ zapięć w kolczykach. Mają kształt zbliżony do łzy i są powyginane w dekoracyjny sposób. Ich zapięcia są solidne i dobrze chronią kolczyki przed wypadnięciem z dziurki w uchu. Wykorzystuje się je zarówno przy drobnych, jak i bogato zdobionych kolczykach.

Bigle typu lira mają specyficzny kształt, nawiązujący do instrumentu, od którego wzięły swoją nazwę. Dolna część bigla jest wygięta jak podkowa, natomiast od góry znajduje się poprzeczne zapięcie. Na dole, na samym środku znajduje się kółeczko, do którego mocuje się dekoracyjną część kolczyka. Dzięki takiemu rozwiązaniu kolczyki zawsze wiszą symetrycznie i wyglądają bardzo estetycznie. Bigle tego typu wykorzystuje się głównie przy dłuższych kolczykach.

Bigle typu kajdanki są podobne do poprzedniego typu, z tym, że ich zapięcie jest zaokrąglone. Z tego względu idealnie pasują do kolczyków okrągłych i owalnych. Również posiadają na dole kółeczko, umożliwiające symetryczne zamocowanie ozdobnej części biżuterii.

Dopasowanie odpowiedniego typu bigli do kolczyków pozwala na stworzenie najbardziej estetycznych ozdób. Zapięcia w różnych rodzajach można kupić w sklepach z akcesoriami do biżuterii.