Leczenie wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego to najłatwiejszy sposób na idealnie proste zęby. Którą jednak wersję najlepiej wybrać – aparat na zęby metalowy, kryształowy czy porcelanowy?

Wybór aparatu na zęby

Wady zgryzu dotykają większości ludzi – praktycznie nie ma osób, które mają naturalnie proste zęby. Nawet niewielkie wady do kompletnej korekty potrzebują zaawansowanego leczenia w postaci aparatu ortodontycznego. Obecnie na rynku mamy w tej kwestii dość szeroki wybór – aparat na zęby metalowy to klasyczna opcja, dla której pojawiły się alternatywy w postaci aparatu kryształowego i porcelanowego. Która jest najlepsza?

Pod względem leczenia – każdy model działa tak samo. Zasada leczenia jest prosta – do zębów zostaje przytwierdzony za pomocą zamków i ligatur łuk ortodontyczny w postaci metalowego drutu. Wywiera on nacisk na zęby, w wyniku czego przesuwają się one na pożądane miejsca i obracają w odpowiedni sposób. W efekcie po długotrwałym leczeniu można uzyskać idealnie prosty zgryz.

Różnica między aparatami wynika wyłącznie z zastosowanego w nich materiału. W przypadku metalowego aparatu ortodontycznego, zamki umieszczone na zębach są wykonane z metalu, przez co są bardzo widoczne – srebrny materiał bardzo wyraźnie odcina się na tle białych zębów. Kryształowy aparat na przezroczyste zamki, a porcelanowy – białe lub kremowe, dzięki czemu są bardzo mało widoczne na zębach. Stanowią więc rozwiązanie dla osób, które nie lubią efektu widocznego aparatu ortodontycznego i wolą, by leczenie było bardziej dyskretne.

Różnice w cenie i skuteczność

Zarówno aparat na zęby metalowy, jak i kryształowy oraz porcelanowy zapewnią nam taką samą skuteczność w leczeniu wad zgryzu. Czas leczenia w każdym przypadku będzie podobny – w zależności od wady zgryzu, trwa on zazwyczaj od 12 do 30 miesięcy. Najczęściej przeciętna wada wymaga co najmniej dwuletniego leczenia.

Najbardziej widoczne są różnice w cenach poszczególnych modeli aparatów. Metalowy aparat na zęby jest wersją najtańszą – jego cena to około 2 tysięcy złotych. Aparaty porcelanowe i kryształowe są znacznie droższe ze względu na wykorzystane w nich materiały. Z tego względu model metalowy wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie, że ma wielu zwolenników swojego klasycznego wyglądu.

Kto powinien zdecydować się na metalowy aparat na zęby?

Klasyczny, metalowy aparat ortodontyczny to rozwiązanie dla każdej osoby, która chce wyleczyć wadę zgryzu, a przy tym nie przeszkadza jej zbytnio widoczność aparatu. Metalowych zamków nie da się ukryć, dlatego na taką opcję powinny zdecydować się osoby, które nie mają problemu z tym, że przez najbliższe dwa lata będą widziały się z wyrazistym dodatkiem na swoim uzębieniu. Jest to także najtańsza opcja, która zapewnia przy tym świetne efekty leczenia – z pomocą aparatu metalowego można wyleczyć niemal każdą wadę zgryzu i uzyskać idealnie proste zęby. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużym budżetem, ale marzą o pięknym, równym uśmiechu.

Niezależnie od wyboru aparatu, warto pamiętać, by do jego założenia wybrać sprawdzony gabinet ortodontyczny. Lekarz ortodonta oceni, jak długie leczenie będzie potrzebne i wybierze dla pacjenta najlepsze rozwiązanie. Warto pamiętać, że podczas noszenia aparatu wizyty w gabinecie ortodontycznym będą dość częste, lekarz musi bowiem na bieżąco kontrolować postępy i regulować aparat, aby leczenie odbywało się zgodnie z planem.